2014’ü çok aradık umudumuz 2016

Yakup Dinler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde yılın ilk dokuz ayında yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 1.1 azalışla 29.77 milyon olarak gerçekleştiğini duyurduğunu söyledi.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde yılın ilk dokuz ayında yabancı ziyaretçi sayısının 1.1 azalışla 29.76 milyon olarak gerçekleştiğini duyurduğunu söyledi.

Türkiye’ye gelen turist sayısının Ocak ayındaki yüzde 9.0’luk artışın ardından, Şubat ve Mart aylarında da yüzde 2.3 dolayında yükseldikten sonra sürekli inişe geçtiğini vurgulayan Dinler, sonraki aylarda turist girişleri, Temmuz’dan hafif toparlanmanın dışında sürekli düştüğünü söyledi. %1.1 gibi bir düşüş düşük gibi gözükse de aslında gözüken durum hiçte öyle değil. Zira bu istatistiklerde yabancı ziyaretçiler arasında Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden gelen göçmen sayıları da dahil.

Ayrıca bildiğiniz üzere yatak arzı sürekli artmakta olduğundan göçmenler hariç yabancı ziyaretçi sayımızın sürdürülebilir turizmimiz açısından en az her yıl %7 – 8 oranında artması gerekmektedir. Bütün bu doneleri üst üste koyduğumuzda kaybımız aslında 1.1 değil, %15’ten daha fazladır.