Kapadokya'da bayram tatili turizmciye yaradı

Türkiye'nin peribacaları, kayadan oyma mağara otelleri, doğal vadileri ve sıcak hava balonları ile ünlü turizm merkezi Kapadokya'daki turistik işletmeler 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk yaşadı.

Her yıl on binlerce yerli turistin ziyaret ettiği bölgede, vadiler içinde ATV araçlar ve atlarla yapılan turların yanı sıra sıcak hava balonları da yoğun ilgi gördü.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler yaptığı açıklamada, bayram tatilinde, her sabah gökyüzüne yükselen balonlarda 11 bin kişinin peribacalarını kuşbakışı izlediğini ve bu uçuşlardan yaklaşık 1 milyon 500 bin avro gelir elde edildiğini belirtti.

Bayram tatilinde yaşanan yoğunluğun, bölgedeki turistik işletmelere yaradığını aktaran Dinler, bazı otellerde yer kalmadığını söyledi.

Sıcak hava balonlarında kişi başı 100 ila 150 avroya turlar düzenlendiğini dile getiren Dinler, "Bölgede sıcak hava balonculuğu yapan firmalarda 9 günlük bayram tatilinde yaklaşık 11 bin kişi Kapadokya'yı gökyüzünden seyretme imkanı buldu. Sosyal paylaşım sitelerinde yerli turistler tarafından balonlarla ilgili çok güzel paylaşımlar yapıldı. Kapadokya'nın tanıtımı açısından bu tatil sürecinde de balon birinci sıraya yerleşti." dedi.

Dinler, tatil sürecinde yerli turistlerin en çok Ürgüp Üç Güzeller, Göreme Açık Hava Müzesi ve Avanos'taki çanak atölyelerine ilgi gösterdiğini aktardı.

Bugünlerde bölgeye yabancı turistlerin gelmesiyle sektörün daha da canlanmasını beklediklerini ifade eden Dinler, sonbahar ve kış döneminde bölgeyi tercih eden Uzakdoğulu turistler sayesinde hareketliliğin devam edeceğini anlattı.

Ekim ayı başından itibaren Çinli turistlerin Türkiye'ye gelmeye başlayacağını, akabinde ise diğer Uzakdoğulu turist grupların bölgede ağırlanacağını belirten Dinler, şöyle devam etti:

"Yabancı turist açısından ekim ayının ilk on günü Çin'deki tatil nedeniyle hareketlilik bekliyoruz. Çin'den Türkiye'ye kalkacak uçaklar şu an için dolmuş durumda, ne kadarı Kapadokya'ya yansır bilemiyoruz ama Çin ile birlikte Uzakdoğu pazarının hareketleneceğini de umuyoruz. Kapadokya'ya kış turizminde Uzakdoğulu turistler yoğun ilgi gösteriyor. Ulaşım ve tatil yörelerindeki ücretlerin daha uygun olması nedeniyle Uzakdoğulu turistler kış aylarında bölgemizi daha çok görmek istiyor. 15 Temmuz gecesi yaşanan olaylar turizmi etkiledi. Yurt dışındaki medya Türkiye'de yaşanılanları iç savaş olarak yayınladı. Ama süreci atlattık, bundan sonra güzel günler bizleri bekliyor. Gelen yabancı turistler ülkemizi gezip döndüklerinde buradaki güvenli ve huzurlu ortamı çevresindekilere anlatacaktır. Bu da bir sonraki sezonun daha iyi olmasına zemin hazırlayacaktır."