KAPTİD Başkanı Dinler: 'Turistlere güvenli ülke imajını vermemiz gerekiyor'

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler, Türkiye'nin yabancı turistlere güvenli ülke imajı vermediği takdirde 2017 yılında da turizm sektörünün dar boğaza gireceğini söyledi.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Kapadokya bölgesinde her bölgede olduğu gibi turist sıkıntısı yaşandığını, ülkenin güvenlik imajı ile ilgili önlem alınmadığı takdirde, aynı sıkıntının sonraki yıl da devam edeceğini ifade etti. Sinema ve dizi sektörü sayesinde oluşacak olan turizmin ülkedeki turizm sıkıntısını gidermek adına önemli bir çıkış yolu olacağını belirten Dinler, "Turizm çeşitlendirmelerinden bahsediliyor. Bu turizm çeşitlendirmelerinin bir tanesi sinema turizmi ve dizi film turizmidir. Şu an Kapadokya'da çekilen bir sinema filmi var. Şu sıralarda da Emrah'ın dizisi çekilmeye hazırlanılıyor. Ayrıca Mahsun Kırmızıgül'ün de sinema filmi çekilecek. Bu tür konaklamalar otellere ve bölgeye büyük katkı sağlıyor. Hele ki böyle sıkıntılı dönemlerde bir iki ay bu tür sinema filmi çekimleri ile birlikte bölgemiz biraz rahat nefes alacak gibi duruyor. Buna ilaveten bir de futbol turizmi var. Bir çok bölge özellikle Avanos otelleri bu konuda çok ciddi atak ve girişim yaptılar. Kamp dönemi için 40 ila 50 takım Kapadokya bölgesini tercih etti. Çok da memnun ayrıldılar. Bu tabi bölgenin artı bir turizm segmenti fakat yabancı turist yokken bu tür aktivitelerin olması gayet bölge halkına ve bölge turizmcisine rahat nefes aldırıyor." dedi.

"Turistlere Güvenli Ülke İmajı Vermemiz Gerekiyor"

Son zamanlarda meydana gelen olayların gösteriliş şeklinin de turizmi etkilediğine dikkat çeken Dinler, "Biz 2017 yılında şöyle beklenti böyle beklenti içerisinde değiliz. Nasıl olacağını bilmiyoruz. Ama tek istediğimiz şey en azından 2016 yılından daha iyi olması. Yani yaşadığımız mevcut durum şartlar, temizlik çalışmaları diyelim bittiği zaman ülkemiz daha güvenli imajını aldığı zaman turist zaten otomatikman gelecektir. Önemli olan bizim bu güvenlik imajını çok sağlam şekilde sunmamız ve yabancılara güvenli ülke mesajı vermemiz gerekiyor. Aksi takdirde yabancı turistler gelmeyecekler. Yani güvenli ülke imajını vermemiz gerekiyor. Bu sadece Kapadokya ile alakalı bir durum değil. Patlamaların olmaması gerekiyor, kötü olaylar ile anılmamız gerekiyor. Bunun içinde zaten devletimiz böyle şeylerin olmaması için gerekli çalışmaları yapıyor." şeklinde konuştu.

KAYNAK: HABER24