Sömestr, Kapadokya’ya can suyu oldu

Türkiye’nin peribacaları, kayadan oyma mağara otelleri, vadileri ve sıcak hava balon turları ile ünlü turizm merkezi Kapadokya’daki turistik işletmeler, sömestr tatilinde yoğunluk yaşadı.

Öğrencileri için yarıyıl tatilinde kamp düzenleyen çevre illerdeki bazı okul ve etüt merkezlerinin Kapadokya’yı tercih etmesi nedeniyle özellikle konaklama sektörü, taleplere cevap verebilmek için yoğun mesai yaptı.

Uzun yıllar ortalamasına göre her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bölgede, sömestr tatili ile Çin takviminde yeni yıl olarak kutlanan tatil sürecinin aynı dönemde buluşması, bölgede yerli ve Uzakdoğulu turist sayısını artırdı. Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, yarıyıl tatilinin bir süredir durgunluk yaşayan bölge turizmcileri açısından can suyu olduğunu ifade etti. Dinler; “Yarıyıl tatili Çin yılbaşısı ile birleşince, bölgedeki tüm otellerde hareketlilik yaşandı. Sektör için can suyu gibi bir dönem oldu” şeklinde konuştu.

HAREKETLİLİK BALON SEKTÖRÜNE DE OLUMLU YANSIDI

Tatilde Kapadokya’yı tercih eden Çin ve Tayvanlı turistler ile kısa süreli konaklama yapan yerli turistlerin butik otellerde kaldığını aktaran Yakup Dinler, öğrencileri için kamp düzenleyen okul ve etüt merkezlerinin ise toplantı ve konferans salonuna sahip büyük otellerde konakladığını belirterek; “Kapadokya, sömestr tatilini güzel geçirdi. Özellikle büyük oteller Adana, Mersin, Ankara, Niğde, Kayseri gibi illerden gelen, öğrencileri için kamp düzenleyen etüt merkezlerini ve okulları ağırladı. Toplantı salonu olan oteller, yaklaşık yüzde 100 doluluk yakaladı. Konaklama sektöründeki hareketlilik balon sektörüne de olumlu yansıdı, tatil süresince bazı günlerde 75-80 balon havalandı” açıklamasında bulundu.

TURİZMCİLER SÖMESTR TATİLİNİN 3 HAFTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYOR

Kısa süreli tatillerde kültür ve kış turizmine yönelik faaliyetler yürütülen bölgelerde sıkışıklığa neden olduğunu ifade eden Dinler, 15 günlük tatil boyunca özellikle konaklama sektöründe yaşanan yoğunluğun ihtiyaçlara cevap vermede sorunlara neden olabildiğine işaret ederek; “Biz turizmciler olarak sömestr tatilinin 21 güne çıkarılmasını talep ediyoruz. Yaz aylarındaki tatil süresi çok uzun ama, Kapadokya turizmi bundan çok faydalanamıyor. Sömestr tatilinin uzatılması, Kapadokya ve kayak merkezi olan tatil merkezlerinde sıkışıklığı engeller ve daha verimli bir tatil süreci geçirilmesini sağlar. Sömestr tatilinde öğrenci kampları çok fazla oluyor ve bunu karşılamakta zorlanıyoruz ama 21 güne yayılırsa dönem uzar, taleplere cevap vermek kolaylaşır ve hem tatilciler hem de konaklama sektörü için rahatlık sağlanır” dedi. (Behcet Alkan / Anadolu Ajansı / Nevşehir)