Turistlik İşletmeler İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Muşkara Gazetesi´ne yaptığı açıklamada, Türkiye´deki turizmin normale dönmesi için Türkiye´nin biran önce güvenli ülke kapsamına alınması gerektiğini ; aksi takdirde birçok turistik işletmenin sıkıntılı günler geçireceğini söyledi.

Türkiye ve etrafında yaşanan olumsuz gelişmelerin rezervasyon dönemine rastlaması nedeniyle birçok rezervasyonun yapılmadığını ifade eden Dinler, “Maalesef tam da rezervasyon döneminde ülke ve bölge olarak aksilikler yaşadığımız için rezervasyonlar doğru düzgün hiç yapılmadı. Yapılanların bir çoğu da iptal edildi. 2015/2016 kıyaslamasında müze girişlerindeki yüzde 50´lik düşüş de Kapadokya´daki turizmin halini net olarak gösteriyor” dedi.

Rezervasyonların iptal nedeninin Türkiye´nin güvenli ülke kapsamında olmamasından kaynaklandığını vurgulayan Dinler,

“Rezervasyonların bu kadar yüksek oranda düşmesinin sebebi elbette güvenli ülke kapsamında olmayışımızdan ötürü, bu durum bir çok pazar için geçerli. Bunun dışında Avrupa´yı genel ekonominin iyi olmaması etkiliyor. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasından ötürü Çin´den gelen turistte çok ciddi bir yavaşlama var. Brezilya´da ise ekonomik kriz var” diye konuştu.

Dinler, en yoğun rezervasyon iptallerinin ABD, Avustralya, İngiltere, Kanada, Çin, İspanya ve Brezilya´dan gerçekleştiğini belirtti.

"FİYAT İNDİRİMLİ GÜVEN İSTEYEN TURİST ÇARE DEĞİL"

Fiyat indiriminin güvenlikten endişe eden turisti çekmediğini ifade eden Dinler, şöyle konuştu: “Maalesef şu an ana sorun güvenlik endişesi, 500 TL´lik bir odayı 100 TL de yapsanız kimse yinede gelmez, çünkü güvenlik sorunu para ile ölçülebilen bir sorun değildir. Çok ciddi indirimler veriliyor fakat bunlar çare değil. Ama işletmeler başka bir çıkış yolu göremiyor. Ayakta kalması lazım. Öncelikle kendimiz, sonra tüm turizmciler daha sonra ise ülke olarak bizim güvenli bir ülke olduğumuz imajını sergilememiz gerekiyor. Bu sergilenir, gerekli tanıtım faaliyetleri arttırılırsa eski güzel günlere yeniden bir dönüş olacaktır.”

YERLİ TURİST İÇİN BAKANLIKLARLA GÖRÜŞÜLDÜ

Yabancı turistte yaşanan olumsuzlukları yerli turistle en aza indirmek için Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Dinler, şunları söyledi: “KAPTİD olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bir dosya sunarak bazı çözüm önerilerinde bulunduk. Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalanarak ilk, orta ve lise düzeyindeki okulların Kapadokya gibi tarih ve kültür dolu bir bölgeye okul gezisi yapmaları, desteklenmesi ve teşvik edilmesi noktasında görüş bildirdik.

Bu okul gezileri hali hazırda yoğun olarak sadece hafta sonları yapılmaktadır ve bu yüzden bir çok okul grubu hafta sonu sıkışık olduğundan ve konaklama imkanı olmadığından rezervasyonları gerçekleşmemektedir. Bu yüzden okul gezilerinin hafta içi de yapılabilmesinin yolu açılarak, Kapadokya´nın bu zor dönemde desteklenmesi ve teşvik edilmesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığının desteğini talep ettik, gelişmeleri takip ediyoruz. Maalesef henüz bu konuda bize olumlu bir geri dönüş olmadı.”

Kaynak: Kapadokya Muşkara Haber