Turizm Çalıştayı Hakkında KAPTİD Değerlendirmesi

Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylardan ötürü zor bir dönem geçirdiğimiz bu günlerde, 21 Şubat 2015 tarihinde - KAPTİD Üyesi Kapadokya Lodge Hotel’de T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal himayesinde “Kapadokya - Kültür ve Turizm Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

Öncelikle Kapadokya Turizmcilerini 4 yıllık bir aradan sonra T.C. Kültür ve Turizm Bakanı ile aynı ortamda beraber olmasını sağlayan Nevşehir Valisi Sayın Mehmet Ceylan, Milletvekillerimiz Sayın Ebubekir Gizligider, Sayın Murat Göktürk, Sayın Mustafa Açıkgöz ve Nevşehir Belediye Başkanı Sayın Hasan Ünver başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Çok verimli ve samimi bir ortamda gerçekleşen çalıştayda KAPTİD adına söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, “yıllar sonra bir Turizm Bakanı’nı Kapadokya’da ağırlamaktan çok mutlu olduklarını” söyleyerek sözlerine başladı. Daha sonra ise çalıştayın yapılacağını öğrendikten sonra bölgenin en önemli Turizm STK’sı KAPTİD olarak üyelerinden görüş isteyerek bir rapor hazırladıklarını söyleyen Yakup Dinler bu rapordan bazı satır başlarını Sayın Bakan’a sözlü olarak iletti. Sayın Mahir Ünal’a iletilen sorunlar aşağıda listelenmiştir:

Ayrıca yazılı bir rapor hazırladıklarını belirtlen KAPTİD Başkanı, bu raporda Kapadokya Turizm noktasında dünü ve bugünü ile beraber yukarıda belirtilen sorun ve çözüm önerileri dışında aşağıda belirtilen noktalara da yer verdiklerini ve bu raporu Sayın Bakan’a iletmiştir.

Bu çalıştayın bir kereye mahsus olmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Yakup Dinler, bu tip çalıştayların Sektör - Bakanlık yakınlaşmasını sağlayarak sürdürülebilir Kapadokya Turizmi konusunda büyük faydalar sağladığını belirtti.