Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Kapadokya bölgesi tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra, tabiatın Dünya’da başka hiç bir yere bahşetmediği yer altı ve yer üstü mucizeleri ile dolu bir Turizm Merkezi’dir.

1960’lı yıllarda Fransız gezginlerin keşfettiği ve “Cappadoce” olarak nitelendirdikleri bu bölge, turizm dediğimiz olgu ile de aynı tarihlerde tanışmaya başlamıştır. Turizm ile beraber doğan, ağırlıklı yabancı turistlerin oluşturduğu konaklama ihtiyaçlarını ilk başlarda Ev Pansiyonculuğu gideriyor olsa da artan taleple birlikte 1987 – 1990 yılları arasında bugün özellikle grup turlarının en büyük ağırlığını çeken oteller inşa edilmeye başlanmış ve peş peşe başta Ürgüp olmak üzere bu oteller Avanos ve Nevşehir’de hizmete girmiştir.

Bu süreçte işletmelerin birbirleriyle ve Ankara ile olan iletişimlerini sağlamak ve turizm adına yeniliklerden haberdar olmak için 1988 yılında KAPTİD (Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği) kurulmuştur. İlk başlarda sadece Turizm İşletme Belgeli tesislerin üye olabildiği KAPTİD bugün 70’ın üstünde üyeye sahiptir. Bünyesinde sadece yüksek oda sayılı otelleri barındırmaktan ziyade; zaman içerisinde bölgenin yapısının ve sunduğu olanakların fark edilmesi ile beraber kurulan küçük (kaya) otelleri, balon firmalarını ve büyük çaplı turistik eşya mağazalarını bünyesine katan KAPTİD, bölgenin Turizm alanında lokomotif sivil toplum kuruluşu olmuştur.

Üye kuruluşlarımız, KAPTİD kurulduğundan bu yana turizm konusunda hem farkındalık sağlamış hem de tanınmıştır. Kapadokya, turistlerin gönül rahatlığı içerisinde geldiği, hizmet aldığı ve konakladığı bir bölge olmuştur. KAPTİD’e üye otel ve kuruluşlarımız, gelen turistlere yüksek kalitede hizmet ve memnuniyeti sağlamak için sürekli olarak araştırmalar yapmakta ve kalitelerini yükseltmektedirler.

Kapadokya’nın marka olması yolunda yurtiçi ve yurtdışı tanıtımları ile ciddi katkılar sağlamış olan KAPTİD, Kapadokya’nın turizm potansiyelini tanıtmaya, geliştirmeye, yeni değerlerini ortaya çıkarmaya ve Kapadokya’nın destinasyon olması yolunda ilerleyişine tüm üyelerinin dayanışma ruhu gücü ile dün olduğu gibi bugün ve yarın da kararlılıkla destek vermeye devam edecektir.

Kapadokya’dan Selam ve Saygılarımla;

Teyfik Ölmez

KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı