Kapadokya ilk kez NY Times Travel Show'da tanıtıldı

ABD’nin en önemli turizm buluşması / fuarı olarak kabul edilen NY Times Travel Show, New York’ta 25 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında Jacob K. Javits Convention Center’da 15. kez gerçekleştirildi.


Kapadokya bu yıl ilk kez NY Times Travel Show’a katıldı. Washington Tanıtım Müşavirliği’nin ev sahipliğindeki Türkiye standında Kapadokya, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ın himayesinde KAPTİD, KAPHİB, Ahiler Kalkınma Ajansı, Nevşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türk Hava Yolları, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası, Ürgüp Belediyesi, Uçhisar Belediyesi, Göreme Belediyesi ve TÜRSAB Kapadokya BTK’nın desteğiyle tanıtıldı.

ABD’Lİ TURİST KİŞİ BAŞI HARCAMADA İKİNCİ SIRDA

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler, NY Times Travel Show sonrası yaptığı fuar değerlendirmesinde şu noktaların altını çizdi:

ITB ve WTM London fuarlarının aksine bir çok salon yerine tek büyük bir salonda gerçekleşen fuarda Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarından sonra, kişi başı ortalama harcamada 2. olan ABD’li turistlerin harcama pastasından pay almak isteyen onlarca ülke ve bu harcamayı ülke içerisinde tutmayı hedefleyen ABD’nin bir çok eyaleti kendi tanıtımını yapmaya çalıştı.

‘’HIZLI GEÇİŞ YAPMIŞIZ’’

Hindistan’ın artık iyice hafızalara kazınan “Incredible India” sloganı ile ana sponsor olduğu fuarda Türkiye standı fuar giriş kapısının biraz sonlarına doğru yer aldı. Türkiye standı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni tanıtım stratejisi olan “destinasyon tanıtımına” çerçeveside dizayn edildi. Aslında bu doğru bir karar olmasına rağmen yine de fuar katılımcılarında soru işaretlerine sebep oldu zira standımızda “Home of Turkey” yazılı küçük yazılar dışında Türkiye veya Turkey yazısı hiç yoktu. Strateji doğru ama en tepede bulunan “Home of Göbeklitepe” yazısının yerine Türkiye yazılıp standların mevcut hali kullanılabilseydi daha doğru olacağı kanaatindeyim. Biraz sert bir geçiş yapmışız. İspanya örneğin Mallorca yazabilir çünkü Mallorca’yı herkes biliyor tanıyor. Biz Göbeklitepe yazmışız, tamam 2019 Göbeklitepe Yılı ama biz dahil kaç kişi Göbeklitepe’yi biliyor?

‘’TÜRKİYE’DEN TEK BÖLGE KATILIMCISI KAPADOKYA OLDU’’

Türkiye standı yaklaşık 100m2’lik bir alanda kurulmuştu. Türkiye’den bölge olarak tek katılımcının bizim yani Kapadokya’nın olduğu fuarda bizim dışımızda Tanıtma Müşavirliği Standı (ana stand), Türk Hava Yolları, Türkiye’den ve ABD’den Türk menşeli 4 seyahat acentesi vardı. Washington Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz Sn. Sedat Gönüllüoğlu’nun katılımcılara olan nezaketi; fuara ve konuya olan hakimiyeti sebebiyle bizlerden tam not aldı. Gürcistan’da yaşadığımız Müşavir faciasının ardından ‘Müşavir dediğin böyle olur’ dedirtti. Ayrıca Tanıtma Müşavirliğimizin 3 kadın çalışanı da aynı şekilde hem dil hem de bilgi kabiliyeti açısından çok iyiydi. Bakanlık personelimize tam not verdik.

Fuarda katılımcının az olması sebebiyle standlarımız ve oturma alanları herhangi bir karışıklığa sebebiyet vermeden rahat rahat herkes tarafından kullanıldı. İkram edilen simit ve baklava büyük rağbet gördü. 

Bölgemizin ilk kez resmi olarak temsil edildiği bu fuarda KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Dinler görevli olarak temsil etti. Ayrıca Pupa Turizm’den M. Serdar Kahraman ve CCR Hotel’den Sinan Haliç Kapadokya’nın tanıtılması yönünde büyük emek ve çaba sarf etti.

Fuarda aşağıda bulunan tanıtım materyalleri dağıtıldı:

- Ahiler Kalkınma Ajansı'nın Cappadocia Kitabı (İngilizce)

Çok ilgi gördü, maliyetli bir kitap ama şık karton kutusu ile gerçekten tüm fuarın belki de en şık tanıtım kitabıydı.

- KAPTİD'in Üye İşletmeler Kitapçığı (İngilizce / Türkçe)

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kapadokya ile ilgili 2 farklı broşürü (İngilizce)

- Ayrıca ilgili ziyaretçilere Kapadokya temalı magnet hediye edildi.

İlk 2 günün profesyonellere son 1 günün ise halka açık olduğu fuarda ülkemize olan pozitif yaklaşım umut verdi. Geçmişte veya ara sıra mevcutta Amerika ile yaşadığımız gerilim bu fuarda kendisini hiç hissettirmedi. Kapadokya’nın ana pazarlarından olan ve Kapadokya’da en güçlü harcama kalemine sahip olan Amerikalıları maalesef gerilimli dönemlerde kaybetmiştik; bu fuardan sonra açıkçası 2019 ve sonrasına umutla bakabiliriz. Amerikalardan da yine en çok soru yine Mağara Oteller ve Balonlar noktasında geldi.

‘’BAŞKONSOLOS STANDIMIZA UĞRAMADI’’

Fuarın 1. günü T.C. New York Başkonsolosu Sayın Alper Aktaş, Türkiye standını ziyaret etti. Ama herhalde çok yoğun ve çok işi olacak ki topu topu 5-6 katılımcılı Türkiye standına katılımcılara selam vermek veya bir hoş geldiniz demek için vakti olmadı. Türkiye’den - Bakanlıktan gelen yetkili kişi ile oturdu ve gitti.

GENEL DEĞERLENDİRME:

Geçmişte yaşadığımız sıkıntılı durumu ülkece atlattık. Özellikle turizmde normalleşmeyi 2018 yılında yaşadık ve 2019 yılında da hepimizin beklentisi tüm bileşenlerimiz ile güzel bir sezon yaşamak. ABD nispeten diğer pazarlara göre daha geç toparlanan bir pazar. 2018 yılında yaşadığımız toparlanmaya istinaden bu yıl elbette daha çok turist gelecektir fakat asıl artışın ileriye göre plan yapan Amerikalıların 2020 yılında gerçekleşeceğine inanıyorum. Zira daha çok tur operatörü bizi kataloğuna alacağına dair fuarda bizzat bilgi verdi. Fakat münferit anlamda bir artış olacağı yüzde 100.