KAPTİD - ITB Fuar Raporu 2017

Dünya'nın en önemli Turizm Fuarı olarak gösterilen ITB Fuarı, Almanya'nın Başkenti Berlin'de 08 - 12 Mart 2017 tarihleri arasında Messe Berlin fuar alanında gerçekleştirildi. Dünya Turizm pastasından pay alan 175’e yakın ülke ve bu ülkelerden binlerce firma / dernek bu fuara katılarak kendisini Dünya Turizm Arena'sında “bende varım” diyerek göstermeye çalıştı.

Türkiye yine her zaman olduğu gibi 3.2 numaralı salonda, 2016 yılına kıyasla çok daha organize bir şekilde yerini aldı ki 2016 yılındaki organizasyon ve tasarım da oldukça iyiydi. Ama sanki bu yıl Berlin Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’ne atanan Sayın Hüseyin Gazi Coşan etkisini çok pozitif şekilde hemen hissettirmiş gözüktü ve büyük takdir aldı. Türkiye’nin standı ITB Berlin fuarının en büyük standıydı. Basit bir kıyaslama yaparsak 3.2 salonun hemen altında bulunan ve paralel büyüklüğe sahip olan 3.1 standında: ABD, Rusya, Ukrayna ve diğer BDT ülkeleri vardı ki Türkiye merkezli tur operatörleri ve havayolu şirketleri 3.2’ye sığmamış 25 numaralı salonda da kendilerine yer bulmuşlardı.

Fuar alanında seçilen göz yormayan renkler, stantların yerleşimi herkesin takdirini aldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Home of Turkey" ana sloganının yanında Almanya Pazarı’na özel olarak bu yıl lanse edilen “Immer Wieder Schön” yani “Her Zaman Olduğu Gibi Güzel” sloganını kullandı ve bu söz büyük destek gördü. Bu sloganların bir tanesi KAPPADOKIEN temalı olarak hemen fuarın ana girişlerin birisinde de yer almaktaydı. 3.2 numaralı salonda Türkiye’nin bir çok bölgesinden Turizmciler bölgeleri veya işletmelerini tanıtmak amacıyla yerini aldı. Fakat her zaman olduğu gibi stant alıp fuara katılmayan bölgeler de mevcut idi maalesef.

Kapadokya olarak biz de 3.2 nolu salonda yerimizi aldık. Nevşehir Valimiz Sayın İlhami Aktaş’ın himayesinde KAPTiD, KAPHiB, Ahiler Kalkınma Ajansı, THY, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası, Ürgüp Belediyesi, Uçhisar Belediyesi ve Göreme Belediye'sinin destek verdiği tanıtım stratejisi çerçevesinde Kapadokya'nın bölgesel tanıtımı yapıldı.

Bölgemizi KAPTiD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Dinler ve Almanca Profesyonel Kokartlı Rehber Ali Kaya görevli olarak temsil etti. Bu yıl geçen yılın aksine bölgemizden fuara gelip gönüllü olarak çalışan başka bir kişi olmadı. Tanıtım materyali olarak aşağıdaki broşür ve kataloglar standımızda hazır bulundu:

- Ahiler Kalkınma Ajansı'nın Kappadokien Kitapçığı (Almanca)
Not: Çok sınırlı sayıda AHiKA tarafından bize teslimi yapıldı, en çok tercih edilen bu kitaptan mutlaka stoklarımızda daha fazla bulundurmalıyız.

- KAPHiB'in Balon, Cave Oteller ve Trekking Broşürü (İngilizce)

- KAPTİD'in Üye İşletmeler Kitapçığı (İngilizce / Türkçe)

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kapadokya ile ilgili 4 farklı broşürü (Almanca)

- Ayrıca ilgili ziyaretçilere Kapadokya temalı t-shirt, buzdolabı mıknatısı, şişe açacağı ve balon maketi hediye edildi.

BAKAN AVCI’DAN KAPADOKYA STANDINA ZİYARET

İlk 3 günün profesyonellere son 2 günün ise halka açık olduğu fuarda ülkemizin özellikle Almanya ile yaşadığı gerilimden durumdan ötürü eski yıllardaki canlılık maalesef yoktu hatta 2016 yılı fuarının gerisine bile düştü. Daha çok güvenlik ile ilgili sorular ön plana çıktı. Bunun dışında en çok soru Mağara Oteller ve Balonlar noktasında geldi. Fuarın 1. günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı Kapadokya standını ziyaret ederek KAPTiD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler ile Kapadokya hakkında bir süre sohbet etti. T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da standımızı ziyaret ederek bir takım görüşmelerde bulundular.

GENEL DEĞERLENDİRME:

Genel olarak değerlendirmemiz gerekirse ve daha öncede belirttiğimiz gibi bu fuarda maalesef Almanya ile yaşamış olduğumuz gerginlik tanıtımın önüne geçti ve beklentilerimizin aksine 2016’ya göre daha pozitif olduğumuz bir yılda Türkiye'ye moralsiz olarak geri döndük. Rusya ile gerçekleşen normalleşme sürecinin bir an önce Almanya ve diğer AB ülkeleri ile yaşamamız gerekliliğine inanmaktayız. Zira Almanların en çok ziyaret ettiği 20 ülke içerisinde düşüşte olan tek ülke Türkiye. Bu süreçte 2017 yılında Alman Kültür, Yürüyüş ve Shopping grupları maalesef çok düşük seviyede gerçekleşecek gibi gözükmektedir. Fakat düzelecek siyasi ilişkiler çerçevesinde Almanya Pazarı çok kolay toparlanacak bir Pazar olarak gözükmektedir.

Yazan: Yakup Dinler / KAPTİD YK Başkanı ve TÜROFED YK Üyesi