Sadece Bir Kapadokya Var

KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler Turizm Haftası ve Kapadokya’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

“Sadece Bir Kapadokya Var!” başlıklı açıklaması;

Bugün 15 Nisan, her yıl geleneksel olarak kutladığımız 15 - 22 Nisan Turizm Haftası’nın ilk günü. Bu vesileyle bütün “Gerçek” Turizmci dostlarımın bu özel gününü en içtenlikle kutlarım. Turizm olgusunu Türkiye ve Kapadokya’ya yerleştirme noktasında büyük çabalar sarfetmiş tüm büyüklerimize uzun ve sağlıklı ömürler dilerim. Ayrıca ebediyete göç etmiş dost ve büyüklerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Emin olun onlar olmasaydı biz bugün buralarda olamazdık…

Herkesin bildiği bir hususu kimseden saklamaya an itibariyle gerek yok, nedir bu? Turizm an itibariyle Türkiye’de (Karadeniz Bölgesi hariç) ciddi sıkıntılar yaşıyor! Türkiye’nin maalesef hemen hemen tüm bölgelerinde ciddi oranda düşüşler mevcut; Doğu ve Güneydoğu’da bu düşüşler %90 oranına yaklaşırken Kapadokya’da ise an itibariyle %50-%60 bandında seyir etmektedir.

Kapadokya’da bu düşüşler bölgede gördüğüm kadarıyla (ara sıra bende dahil olmak üzere) haliyle ciddi bir karamsarlık yaratmış vaziyette. Klasikleşen bir söz vardır: “her inişin bir çıkışı vardır” diye; yine bir gün elbette o güzel günleri bizler Kapadokya Turizmcileri olarak tekrar yaşayacağız. Çok uzaklarda değil daha 2010 ve 2011 sezonlarında hatırlayın bölgemize gelen ziyaretçiler / acenteler Kapadokya’da yer bulamayıp Erciyes, Ihlara, Kırşehir ve Niğde Otellerini doldurmuşlardı. O zamanlar yine kriz vardı ama o kriz acente veya misafire oda tahsis edememe, balonda yer bulamama, müsait rehber bulamama kriziydi. İnşallah tez zamanda yine öyle krizler yaşarız, yaşayacağımıza da eminim.

Bugün maalesef kötü bir kriz yaşıyoruz. Lakin turizmde işler iyi giderken bile Turizm olgusundan habersiz ve “hep bana” diyen; sektöre fayda göstereceği yerde zarar verenlerden bugün uzak durma ve de mesafe koyma günüdür. Bu tip sözde Turizmciler bir gün sizin otelinizin önünde arabası ile durup “bakalım X otelde bugün hangi acenteler kalıyormuş?” diye konaklama yapan acente otobüslerin fotoğrafını çekip ertesi gün o acentelere saçma sapan fiyatlar teklif edenlerdir… Bu sözde turizmciler Kapadokya’nın imajını zedeleyecek nihai tüketici fiyatlarını piyasaya verebilmek adına insanların bam tellerine dokunmaya çalışanlardır… Lütfen bu kişilerden uzak durun ve asla prim vermeyin.

Kapadokya’nın alternatifi veya bir benzeri de yok. Ne yazık ki bu alternatifsizlik bazen bizleri çok tembelleştiriyor… Oturduğumuz yerden nasıl olsa gelecekler sanıyoruz. Halbuki bizlerin gerçekten çok ama çok çalışması, alternatifler yaratması ve en önemlisi Kapadokya’yı başlı başına bir destinasyon yapma yolunda çalışma gayretinde olmamız lazım. Destinasyon olabilmenin yolu, Kapadokya’ya yapılacak direkt seferlerle mümkün olacaktır. Bakın yabancı ülkeler peş peşe Türkiye’de X,Y,Z şehirlerine seyahat etmeyin uyarısı yapıyor. Bu uyarı listelerinin hiç birinde Nevşehir yok! Peki o zaman örneğin daha geçen hafta Avustralya, İstanbul ve Ankara’ya seyahat etmeyin dediğinde neden yakın tarihli Kapadokya rezervasyonlarının çoğu iptal edildi veya iptal edilmeye çalışıldı? Çünkü biz ne yazık ki bağımsız değiliz, İstanbul ve Antalya’ya sonuna kadar bağımlıyız...

Bu yıl İç Pazar’da destinasyon olabilme yolunda çalışmalıyız ve bunu gerçekleştirebilmek için elimizde çok önemli bir koz var: Türk Hava Yolları ve Anadolujet. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen dışında Antalya’dan her gün / İzmir’den ise haftada 4 sefer Kapadokya Havalimanı’na direkt seferleri var. Lütfen bu hatları olabildiğince tüm tanıdıklara yaymaya çalışalım, lakin birçok kişi halen bu konudan bihaber. Mevcutta Pegasus, Onur Air ve Atlas Global'ın farklı hatlarını da var olduğu sürece tanıtımda destekleyelim. Kurumsal veya bireysel sosyal medya hesaplarınızda farketmeksizin lütfen bu seferlerin tanıtımını yapalım, bu zor sezonda en azından İç Piyasa’da doğru düzgün fiyatlarla - Kapadokya’nın değerini düşürmeden Destinasyon olabilme yolunda emin adımlar atalım. Çünkü “Sadece Bir Kapadokya Var!”