Turizm cenneti "Kapadokya" Rus turistleri bekliyor

Eşsiz bir turizm cenneti olan Kapadokya'daki turizm işletmecileri, bayram tatilindeki ziyaretçi yoğunluğunun Rus turistlerle sürmesini hedefliyor.

Doğal kaya oluşumları, peri bacaları, yer altı kentleri ve vadileriyle ünlü Kapadokya bölgesinde turizmciler, bayram tatilinde yaşanan ziyaretçi yoğunluğunu Rus turistlerle sürdürmeyi hedefliyor. Sektör temsilcileri, Türkiye'ye gelen Rus turistleri Kapadokya bölgesine çekebilmek amacıyla çalışmalara başladı. Turizmciler, Rus turistleri Kapadokya'ya bekliyor.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Rus turistlerin Kapadokya bölgesini de tatil programlarına dahil etmelerini sağlamak amacıyla promosyon paketler hazırladıklarını söyledi. Turizm açısından yılın ilk yarısının durgun geçtiğini belirten Dinler, 2016'nın sonuna kadarki süreçten sektör adına umutlu olduklarını dile getirdi.

Rus turistlerin kültür turizmine yönelerek Kapadokya'yı tercih etmeleri amacıyla fiyatları minimum seviyeye çekerek Rusya'daki tur operatörlerine teklif sunduklarını ifade eden Dinler, "Fiyatları minimumda tutarak Rus tur operatörlerine tekliflerimizi sunduk. Bu sayede Ruslar, Ortodoks olmaları dolayısıyla Hristiyanlar için önemi olan Kapadokya'yı görmek isteyeceklerdir. Bölgeyi, ülkelerine dönüp anlattıklarında Rus turist sayısı daha da artacaktır." diye konuştu.

"PROMOSYON PAKETLER HAZIRLADIK"

Kapadokya bölgesindeki tarihi alanların Ortodokslar için büyük önemi olduğuna dikkati çeken Dinler, kültürel miras alanları dolayısıyla Kapadokya'nın Rus turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri olma yolunda ilerlediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"9 günlük bayram tatilinde ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yerli turistler, oteller için can suyu oldu. Kapadokya otellerin bazılarında tam doluluk sağlansa da bölge ortalamasında doluluk yüzde 70 olarak gerçekleşti. Öte yandan Ruslar tarafından Kapadokya çok tercih edilen bir bölge değil ama promosyon paketler hazırladık. Yılın ikinci yarısının ilk yarıya göre daha iyi olacağını ümit ediyoruz. Rus turistler Kapadokya'ya gelmeyi ulaşım sıkıntısı nedeniyle istemiyordu ancak geçen yıl Antalya- Nevşehir uçak seferleri başlatılmıştı. Ülkemizi deniz, kum, güneş üçgeninde değerlendiriyorlar. Kapadokya'yı çok tanımıyorlar ama Kapadokya Ortodoksların merkezi konumunda. Kapadokya Rus turistler yönünden merkez olma yolunda önemli adımlar atıyor, bunun başarılacağına da inanıyorum."

Kaynak : Anadolu Ajansı/ Behçet Alkan